GündemManşet HaberleriUncategorized

Katarlıların Türkiye’de sınavsız okuyabileceği iddiası

Türkiye ile Katar arasında imzalanan protokole göre, askeri sağlık alanında işbirliği kararı alındı. Beş yıllığına düzenlenen protokolde Katarlı askeri personelin ve askeri öğrencilerin Türkiye’de askeri sağlık eğitimi alması kolaylaştırıldı.

Katar Silahlı Kuvvetleri’ndeki personel ve öğrencilerin Türkiye’de sınavsız tıp okuyabilmesinin önünü açan protokol Resmi Gazete’de yayımlandı.

Türkiye ile Katar arasında imzalanan protokole göre, Katar’daki asker veya sivil silahlı kuvvetler personeli ya da öğrencileri, Türkiye’de sınavsız tıp, diş hekimliği, eczacılık, hemşirelik eğitimi görebilecek. Anlaşma kapsamında sağlık kurumları kurulması ve işletilmesi de var.

Resmi Gazete’de yayımlanan protokole göre, misafir personel ve öğrenciler Türkiye’de tıp, diş hekimliği, eczacılık, hemşirelik alanlarında ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim alabilecek. Protokolde eğitime kabul edilecek kişilerle ilgili herhangi bir sınav şartı belirtilmiyor. 2 Mart 2021’de Doha’da imzalanan protokol, karşılıklılık ilkesine dayanıyor. Protokol 5 yıl için düzenlendi, aksi beyan edilmedikçe bu sürenin sonunda her yıl bir yıllığına uzayacak.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu protokol askeri sağlık alanında işbirliği protokolü ve misafir personel ve misafir öğrenciler Katar Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan asker sivil personel ile Katar silahlı kuvvetlerinde görev yapmak üzere eğitim alacak personeli kapsıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir