Manşet Haberleri

Araçlarda görünmeyen tehlike! Orijinali 50 bin lira…

Bir aracı satın almadan önce ekspertiz yaptırmak gerekiyor. Fakat çok fazla unutulan bir detay var o da jant kontrolü. Çünkü sahte jantı olan araçlarda çok ciddi sıkıntılar ortaya çıkabiliyor. CNN TÜRK muhabiri Kaan Temeltaş ve kameraman Sercan Sever’in haberi…

Araç jantlarının hangisinin sahte, hangisinin orijinal olduğu çıplak gözle ayırt edilemiyor. Bunu anlamak ise sadece ekspertiz noktalarında mümkün. Sürücüler için nasıl tehditler olabileceği konusunda Tüm Otoservisler Federasyonu (TOSEF) Genel Sekreter Yardımcısı Hakkı Urfa “Orijinal jantların fiziki anlamda bir deformasyonu olmuyor sert bir darbe almasına rağmen. Aynı jantın sahtesindeyse daha derin bir yara var.” şeklinde bir açıklama yaptı.

TOSEF Genel Sekreter Yardımcısı Urfa, fiyatlardaki dengesizliğe de dikkat çekti. Urfa “Lüks araçlarda 4 tane orijinal jantın fiyatı yaklaşık 50 bin lira civarında, internette bunun sahteleri 10-12 bin lira civarında değişiyor.” dedi.

Ünal sahte jantların meydana getirebileceği kazalar konusunda uyarırken şu ifadeleri kullandı:

“Sahte jantlar içeriden patlıyor. Bu da yüksek risk teşkil ediyor ve akabinde araçların takla atmasına bile sebep olabiliyor.”

Uzmanlar konuyla ilgili “Bu bir sahtecilik. Lütfen vatandaşlar ucuz diye bu ürünleri almasınlar” uyarısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir