DünyaGündemManşet HaberleriSiyaset

ABD’den S-400’lerle ilgili yeni açıklama

ABD, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400’lerle ilgili yeni açıklama yaptı.

Beyaz Saray, Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile Joe Biden’ın görüşmesinde, S-400 konusunun gündeme geldiğini ancak S-400’ler ile Türkiye’nin Kabil Havalimanı’ndaki mevcudiyeti konusu arasında herhangi bir bağ olmadığını bildirdi.

Beyaz Saray’dan adı açıklanmayan üst düzey bir yetkili, ABD Başkanı Biden’ın Brüksel’den Cenevre’ye seyahat ettiği sırada başkanlık uçağında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Biden’ın dün Erdoğan ile yaptığı ikili görüşmede, S-400 meselesinin gündeme gelip gelmediğinin ve bunun Biden’ın yarın Putin ile yapacağı zirvede konu olup olmayacağının sorulması üzerine yetkili, “Rus S-400 sistemi meselesi dün gündeme geldi. Bu bizim iç kanunlarımızla ilgili olarak Türkiye ile bizim aramızdaki bir mesele. Yarınki zirvede bu konunun gündeme gelmesini beklemiyorum” yanıtını verdi.

Yetkili, “Türkiye’nin Kabil Havalimanı’ndaki varlığı karşılığında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile S-400 konusunda bir anlaşma sağlandı mı?” sorusunu ise “Hayır, S-400’ler ile Kabil Havalimanı arasında bir bağlantı yok” diye yanıtladı.

Erdoğan ile Biden dün Brüksel’deki NATO Zirvesi kapsamında bir araya gelmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir