Dünya

Kuzey Kore lideri Kim dünyaya ilan etti!

Bir ay ortadan kaybolup tekrar ortaya çıkan Kuzey Kore liderinin sözlerini uluslararası haber ajansları ‘son dakika’ koduyla servis etti, Pyongyang-Washington hattında şimşek yüklü bulutlar çarpışıyor.

Bir ay ortalıktan kaybolan ve verdiği kilolarla dünyanın gündeminden düşmeyen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ABD’nin yeni başkanı Joe Biden ve yönetimine yönelik ilk kez doğrudan yorumlar yaptı.

Kim’in sözlerini, Kuzey Kore resmi haber ajansı dünyaya duyurdu. Ülkesinin ABD ile hem diyalog hem de yüzleşmeye hazır olmasını isteyen Kim, özellikle çatışmanın altını çizdi.

Perşembe günü İşçi Partisi’nin merkez komitesinde konuşan Kuzey Kore liderinin açıklamaları, Joe Biden yönetiminin Pyongyang politikasına ilişkin ilk detaylı analiz niteliği taşıyor.

Washington’la anlaşma için uygun strateji ve karşı taktikler ortaya koyan Kim Jong-un, ABD ile muhtemel bir çatışma için özellikle tam hazırlık istedi ve ülkesine emir verdi.

Kim’in söz konusu yorumları, ABD’nin yeni Kuzey Kore temsilcisinin atanmasından iki gün sonra geldi. Washington’ın yeni temsilcisi Sung Kim, 23 Haziran tarihinde Güney Koreli ve Japon yetkililerle bir araya gelecek.

Güney Koreli Prof. Yang Moo-jin, Kim’in sözlerini Washington’a müzakerelere geri dönme mesajı olarak görüyor. Massachusetts Institute of Technology’den (MIT) nükleer ilişkiler uzmanı Vipin Narang ise, Pyongyang’dan gelen açıklamaları Kim’in bekle ve gör politikasının devamı olarak tanımlıyor.

Koronavirüs salgınıyla birlikte ekonomisi dibe batan ancak hiçbir vaka bildirmeyen Kuzey Kore’de, Kim hafta içinde kıtlık uyarısında bulunmuş ve uluslararası müzakere çağrısını gündeme getirmişti. Ancak Kim, söz konusu çağrısında ABD ile Güney komşusundan açıkça bahsetmedi.

BİR AY SONRA ORTAYA ÇIKINCA DEDİKODULAR ZİRVE YAPTI
Neredeyse on yıl önce ülkenin lideri olduğundan bu yana fiziksel görüntüsüyle tüm dünyanın ilgisini çeken Kim, geçen hafta günü devlet medyası tarafından yayınlanan görüntülerde belirgin şekilde daha ince görünüyordu.

Bir ay sonra ilk kez kamuoyu önüne çıkan Kim’in fotoğraflarını analiz eden NK News, Kuzey Koreli liderin ‘önemli miktarda kilo verdiğinin’ altını çizdi. Seul merkezli haber sitesi, 37 yaşında olduğuna inanılan Kim’in, 12 bin dolar değerinde olduğu tahmin edilen favori saatinin kayışını sıktığını gösteren büyütülmüş görüntüler yayınlamıştı.

Fotoğraflar, Kim’in sol bileğinin bu yılki halinin, mart ayı ve Kasım 2020’de çekilen benzer görüntülerden çok daha ince olduğunu gözler önüne seriyordu. Babası Kim Jong-il’i Aralık 2011’de kalp krizinden yitiren Kim’in ağır bir sigara tiryakisi olduğu belirtilirken, kilosuna ve yaşam tarzı nedeniyle sağlık sorunlarıyla mücadele ettiği belirtildi.

NK News, Güney Kore ulusal istihbarat servisinin geçen yıl Kim’in 140 kilogram ağırlığında olduğuna inandığını ve 2011 sonlarında iktidara geldiğinden bu yana yılda ortalama 6-7 kg aldığını düşündüklerini yazdı. Ancak, Kim’in değişen görünümünün bir hastalığın sonucu mu yoksa bilinçli bir kilo verme kararı mı olduğu net değil.

Geçen yıl 140 kilo olduğu düşünülen Kuzey Kore liderinin yeni görünümü, sağlığıyla ilgili spekülasyonları artırdı. Daha önce Kim’in öldüğüne dair iddialar ortaya atılmış hatta sahte görüntüler bile yayınlanmıştı.

Kuzey Kore liderinin Mayıs ayı başından itibaren bir ay süreyle ortadan kaybolması, sağlığına ilişkin dedikoduları zirveye çıkarmıştı. Ancak Haziran ayında daha öncekilere benzer şekilde Kim bir kez daha ortaya çıkarak dedikodulara noktayı koydu.

Kim Jong-un, geçen yıl 20 Şubat tarihinden itibaren üç hafta boyunca ortalıkta görünmedi. Takvimler Mayıs ayını gösterdiğinde ise 12 gündür kayıp olan Kim’in öldüğü haberleri yayıldı. Dünya medyası haftalarca Kim’in öldüğünü belirten haberler yayınladı ancak daha sonra çılgın lider resmi medyada boy gösterdi. Dünyayı çalkalayan dedikoduya Kim bir açılışa katılarak yanıt verdi. Kasım 2020’de de benzer şekilde 20 gün boyunca hiçbir organizasyonda yer almadı.

BAKANI İDAM ETTİ
2021’e fırtına gibi bir giriş yapıp yeni füzelerini gösteren, bir yılı aşkın suskunluğun ardından füze testleri yapan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, dünyayı dehşete düşüren adımı attı. Uluslararası medya Güney Kore merkezli Daily NK gazetesinin haberini gündeme taşıdı, yeryüzünün en yalnız ülkesi Kuzey Kore’nin sessiz sedasız imza attığı vahşetin detayları ortalığa saçıldı.

Habere göre, Kim Jong-un yeterli görüntülü arama gerçekleştirmeyen Eğitim Bakanı’nı idam etti. Rejimin ilkelerini uygulamada başarısız olan Eğitim Bakanı ayrıca iş yükünden de şikayetçiydi. Daily NK, haberini Kuzey Kore rejimindeki Organizasyon ve Rehberlik Departmanı’ndan (ODG) sızan bir belgeye dayandırdı. ODG’nin soruşturmasında eğitim komisyonunun başarısızlığı araştırıldı, bazı eğitimcilerin hükümetin politikalarını eleştirdiği belirlendi.

Soruşturmanın ardından adı açıklanmayan eğitim bakanı idam edildi. Daily NK, yeni Eğitim Bakanı’nın adını Ri Guk Chol olarak verdi. Ri Guk Chol, ülkenin ilk üniversitesi olan başkent Pyongyang’daki Kim Il Sung Üniversitesi’nin rektörü olarak görev yapıyordu.

GENERALİ PİRANA AKVARYUMUNA ATMIŞTI
Çılgın lider Kim Jong-un’un kendisine darbe girişiminde bulunmakla suçladığı bir generali piranalarla dolu bir akvaryuma atarak infaz ettiği, 2019 yılında dünya gündemine bomba gibi düşmüştü.

İngiliz medyası, adı açıklanmayan generalin Kuzey Kore liderinin rezidansındaki, içinde Brezilya’dan getirtilen yüzlerce pirananın bulunduğu akvaryuma atılır atılmaz öldüğünü yazmıştı.

Dünya medyasındaki haberlerde, tüyler ürperten olayda Kim Jong-un’un 1965 yılı yapımı ‘You Only Live Twice’ adlı James Bond filmindeki infaz yönteminden esinlendiğinden söz edilmişti.

ENİŞTESİNİ KÖPEKLERE PARÇALATTI
37 yaşındaki Kim Jong-un vatana ihanetle suçladığı eniştesi Çang Sung-taek ve beş diğer görevliyi ise 2013 yılının sonunda idam etmiş, haber dünyaya resmi ajans KCNA tarafından duyurulmuştu.

Çang Sung-taek Komünist Partisi Genel Kurul Toplantısı’ndan üniformalı görevler tarafından apar topar çıkarılıp tutuklanmış ve yolsuzluk suçlamasıyla mahkemeye çıkarılmıştı.

Eniştesini gözünü kırpmadan öldüren Kim, yeni yıl mesajında, “Bu kararlı eylem ülkenin birliğini kuvvetlendirmiştir. Partimizin, parti karşıtı, devrim karşıtı unsurların arındırılmasına yönelik aldığı bu yerinde karar, partimiz içindeki dayanışmanın sağlamlaştırılmasına yardımcı olmuştur” demişti.

Pyongyang yönetiminin iki numarası olarak görülen Çang, Kuzey Kore’nin bir önceki lideri Kim Jong-il’in kız kardeşiyle evliydi. Çang’ın 2011’de babasından sonra liderlik koltuğuna oturan Kim Jong-un’a rehberlik ettiğine inanılıyordu.

Toplu infazın detayları ise birkaç gün sonra devlet kontrolündeki Çin menyasına yansımış, kurbanların çırılçıplak soyulup 120 köpeğin bulunduğu bir kafese atıldığı belirtilmişti.

Singapur’da yayımlanan Strait Times gazetesinden Çing Çeong, “Bu haber, genç Kuzey Kore liderinin ne kadar acımasız olduğunu ortaya koyuyor. Bu haberin Pekin’in denetimindeki bir gazetede yer alması, Çin’in Kim’le ilişkilerine artık önem vermediğini gösteriyor” ifadesini kullanmıştı.

10 yıldır Kuzey Kore’yi yöneten Kim Jong-un’un şimdiye kadar onlarca devlet görevlisi için idam emri verdiği tahmin ediliyor. Bunlardan biri, Kuzey Kore’nin ABD Büyükelçisi.

SIFIR MASKE
Şimdiye kadar hiçbir koronavirüs vakası bildirmeyen Kuzey Kore’de, Kim son olarak İşçi Partisi’nin taban örgütleriyle bir araya geldi. toplantıdan dünyaya servis edilen fotoğraflarda, birim sekreterlerinin yine sosyal mesafe gözetmediği ve hiçkimsenin maske takmadığı gözlemlendi.

Toplantıda tarihi bir itirafta bulunan Kim, koronavirüs salgınının yol açtığı ekonomik sıkıntılar nedeniyle ülkenin içinde bulunduğu zor durumu 1990’larda yaşanan kitlesel kıtlığa benzetti. Kim, “Önümüzde birçok zorluk ve engel var” dedi. 1994’ten 1998’e kadar süren kitlesel açlıkta yaşamını kaybedenlerin sayısı tam olarak bilinmese de, Batılı kaynaklar 3 milyona yakın insanın yaşamını yitirmiş olabileceğini öne sürüyor.

KUZEY KORE ÇILGINA DÖNDÜ
Mart ayında gerçekleşen sınırdaki geleneksel ABD-Güney Kore tatbikatı, Kore Yarımadası’nda tansiyonu zirveye çıkardı. Uzun süredir sessizliğini koruyan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo-jong, resmi medya üzerinden Washington’a tehditler savurdu.

ABD lideri Biden’ın Kore politikasını ortaya koymaya hazırlandığı bir dönemde konuşan Kim Yo-jong, sınırdaki Güney Kore-ABD tatbikatına ateş püskürüp Washington’a ‘bela çıkartmama’ uyarısında bulunmuştu. Kim Yo-jong, resmi Rodong Sinmun gazetesinde yayımlanan açıklamasında “Topraklarımızdan okyanusa doğru barut kokusunu yaymaya uğraşan ABD’deki yeni yönetime bir tavsiye. Gelecek dört yılda huzur içinde uyumak istiyorlarsa, bir ilk adım olarak bela çıkartmaktan sakınmaları iyi olur” dedi.

Kız kardeş Kim, işgal hazırlıkları olarak gördükleri ortak tatbikatlara karşı ülkesinin tavrını tekrarlamış ve “Güney Kore yine ‘Savaş yürüyüşünü, ‘Kriz yürüyüşünü’ seçti” ifadelerini kullanmıştı. Kim Yo-jong, Kim Jong-un’un küçük kız kardeşi ve kardeşler arasında yakın ve güçlü bir müttefik olarak görülen tek isim.

Reuters haber ajansı, tatbikatın Kuzey Kore tarafından yakından izlendiğini, Pyongyang yönetiminin söz konusu gövde gösterisini ‘savaş provası’ olarak tanımladığını bildirmişti.

GECE YARISI YAYINLANDI
Uluslararası haber ajanslarının geçen hafta Perşembe gününün ilk saatlerinde peş peşe ‘son dakika’ koduyla duyurduğu füzelerin fotoğrafları, Cuma günü gece yarısı resmi medya tarafından yayınlandı.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, dünyanın ödünü koparan füzelerin taktik güdümlü olduğunu ve 2,5 tonluk savaş başlığı taşıyabileceğini ilan etti. KCNA’ın karelerinde füzeleri alkışlayan generaller de var.

Japon Denizi’ne doğru ateşlenen iki füzenin 600 kilometre uzaklıktaki hedefleri vurduğunu aktaran KCNA, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un test alanında çekilmiş fotoğraflarını paylaşmadı.

Test atışını denetleyen üst düzey yetkili Ri Pyong Chol, KCNA’ya yaptığı açıklamada 2,5 tonluk savaş başlığı sisteminin geliştirilmesiyle Kuzey Kore’nin askeri gücünü arttırma ve askeri tehditleri caydırmada büyük rolü olacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Joe Biden’ın başkanlık koltuğuna oturmasının ardından ilk kez balistik füze fırlatan Kuzey Kore’yi kınadı. Açıklamada, “BM Güvenlik Konseyi’nin kararlarına aykırı bu girişimler bölgeyi ve uluslararası topluluğu tehdit ediyor” denildi.

Uzmanlar, son testlerin ABD-Güney Kore arasındaki askeri tatbikatlara ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Kuzey Kore’nin insan hakları sicilini eleştirdiği Japonya ve Güney Kore ziyaretine yanıt olduğunu görüşünü paylaşıyor.

BIDEN’IN BASIN TOPLANTISI SIRASINDA ATEŞLENDİ
Reuters haber ajansına göre, Kuzey Kore’nin son bir yıldaki ilk balistik füze denemesi olan testler ABD ile askıya alınan nükleer görüşmelere rağmen Pyongyang’ın nükleer silah programında kaydedilen gelişmeyi gösteriyor.

ABD Başkanı Joe Biden, seçim kampanyası sırasında Kim Jong Un için ‘haydut’ demiş ve ancak nükleer kapasitesini azaltması koşuluyla onunla görüşeceğini söylemişti.

BBC’nin Seul muhabiri Laura Bicker, Kuzey Kore’nin neden şimdi test yaptığı sorusuna yanıt vermenin zor olduğunu söylüyor. Bicker’a göre, ateşlenen füzeler Biden yönetimine doğrudan mesaj niteliği taşıyor ve bir bedel ödenebileceğini gösteriyor. Güney Kore istihbaratı, füze denemesinin Joe Biden’ın basın toplantısı sırasında gerçekleştiğini aktarıyor.

TABLO DEĞİŞTİ
Washington, hafta sonu gerçekleşen kısa menzilli füze testlerinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) füze testi yasağı kapsamına girmediğini belirtmişti ancak şimdi fırlatılan balistik füzelerle tablo değişmiş oldu.

Hafta sonu Kuzey Kore’nin füze denemelerine ilişkin soruya “Duyduk ki çok şey değişmemiş” yanıtını veren ABD Başkanı Joe Biden, balistik füzelerin ardından henüz bir yorum yapmış değil.

Reuters haber ajansına konuşan ABD’li bir yetkili ise, eski Başkan Donald Trump ile Kim arasında Şubat 2019’da Vietnam’da yapılan nükleer zirvenin başarısız olmasının ardından taraflar arasında çok az temas olduğunu söyledi.

UYARI VERİLMİŞTİ
Kuzey Kore’den gelen ‘savaş yürüyüşü’ ve ‘bela arama’ tehditlerinin ardından bir füzenin ateşlenmesinden ciddi şekilde endişe duyuluyordu. ABD Kuzey Saha (NORTHCOM) ve Kuzey Amerika Hava Savunma (NORAD) Komutanı Orgeneral Glen VanHerck, Senato’daki konuşmasında Kuzey Kore’nin yeni bir kıtalararası balistik füze testine yakın gelecekte başlayabileceği uyarısını yapmıştı.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansına göre, bazı uzmanlar tatbikata öfkelenecek Kim’in yeni füze testleri yapabileceğini tahmin etmişti. Kuzey Kore’nin çılgın lideri, önceki yıllarda benzer hamlelere girişmişti.

ULAŞMAYA ÇALIŞTILAR AMA…
CNN televizyonuna konuşan isimleri açıklanmayan ABD’li yetkililer, Biden yönetiminin birçok kanaldan Kim Jong-un yönetimine ulaşmaya çalıştığını söylemişti. Yetkililer, “Gerilimin tırmandırılması riskini azaltmak için şubatın ortalarından itibaren New York’ta dahil birçok kanal üzerinden Kuzey Kore hükümetine ulaşmaya çalıştık. Şu ana kadar Pyongyang’dan herhangi bir yanıt alamadık. Bu da son bir yıldır birçok kez ABD girişimlerine rağmen Kuzey Kore ile aktif bir diyalog kuramadığımızın üzerine geldi” ifadelerini kullanmıştı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, bir dönem hakaret yarışına tutuştuğu ve nükleer savaşın eşiğine geldiği ABD’nin eski lideri Donald Trump’la tarihi buluşmalar gerçekleştirmişti. Washington-Pyongyang hattındaki müzakereler bir süre sonra çöktü, Kuzey Kore dünyaya korku salan füze denemelerine kaldığı yerden devam etti. BM’nin Şubat ayında yayımladığı rapora göre, Kuzey Kore ‘bölünebilir malzeme’ üretti ve füze programının altyapısını modernize etti.

FÜZELER, FÜZELER, FÜZELER…
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Ocak ayının başında gerçekleşen İşçi Partisi’nin sekizinci kongresinde yeni gösterisini dünyaya sunmuştu. Kuzey Kore’yi kuruluşundan bu yana yöneten İşçi Partisi’nin nadiren düzenlediği parti kongresi, yeni yılın ilk günlerinde başkent Pyongyang’daki dev salondaydı.

Parti kongresinde kürsüye çıkan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Başkan Donald Trump’la üç kez görüşmesine rağmen en büyük düşmanlarının ABD olduğunu söyledi. İşçi Partisi’nin 71 yıllık tarihinde sekizinci kez defa düzenlenen kongresinde konuşan Kim, ‘düşmanlar nükleer silah kullanmadıkça’ kendisinin de nükleer silah kullanmayacağını ilan etti.

Kim ülkesinin nükleer cephaneliğini genişletme sözü verdi ve nükleer denizaltı planlarının da tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı. Ayrıca ABD’nin Kuzey Kore politikasının değişmesini beklemediğini de vurguladı. Analistler Kim’in sözlerinin 20 Ocak’ta ABD Başkanlığı koltuğuna oturacak Joe Biden’a baskı uygulama amacı taşıdığını düşünüyor.

Trump ve Kim arasındaki iyi ilişkiler tarihi randevulara yol açtı ancak Kuzey Kore’nin nükleer programına dair müzakereler bir noktadan sonra çöktü. Trump’ın tercih ettiği kişisel diplomatik tarzı Biden’ın terk etmesi bekleniyor. Kim ise Biden’ın Kuzey Kore’nin nükleer denemelerden vazgeçmesi konusunda baskı yapmasından kaygı duyuyor.

37 yaşındaki Kim, kongre açılış konuşmasında 2016’daki son kongreden bu yana ülkesinin ‘mucizevi bir zafer’ kazandığını ifade etti. Kim Jong-un’un bundan nükleer denemeleri kastettiği belirtiliyor.

İSTİHBARAT DOĞRU ÇIKTI
Güney Kore ordusu, kongre devam ederken Kuzey Kore’nin Pyongyang Meydanı’nda askeri bir geçit töreni düzenlediğini gösteren istihbarat elde ettiğini açıkladı. Dedikodular hızla yayılırken gerçeğin ne olduğu bugün gece yarısı ortaya çıktı, ilk fotoğrafları Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA uluslararası haber ajanslarına geçti.

Parti kongresinin tamamlanmasıyla başkent Pyongyang’daki Kim Il Sung Meydanı’nda önce havaifişekler patladı, ardından askeri geçit töreni başladı. Uluslararası haber ajansları tarafından servis edilen geçit töreninde, Kim yeni denizaltından kıtalararası balistik füzelerini dünyaya gösterdi.

En az dört siyah-beyaz füzenin meydandan geçtiğini aktaran BBC, yeni füzelerin Kuzey Kore resmi medyası tarafından ‘dünyanın en güçlü silahı’ olarak tanımlandığını bildiriyor. Kuzey Kore şimdiye kadar su altında birçok kıtalararası balistik füze denedi, Pukguksong-5 adlı yeni füzelerin Pukguksong-4’ün geliştirilmiş versiyonu olduğu tahmin ediliyor.

California merkezli James Martin Center for Nonproliferation Studies’den Michael Duitsman, “Yeni füzeler kesinlikle daha uzun görünüyor” dedi.

KIYAFETİ DİKKAT ÇEKTİ
Reuters haber ajansı, ayrıca çok sayıda roket ve tankın da gövde gösterisine katıldığını, yeni üretilen kısa menzilli füzelerin de sergilendiğini duyurdu.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı ise, sekiz gün süren kongrenin bitişiyle gerçekleşen kutlamada Kim’in kalabalığı siyah deri trençkot ve eldivenle selamladığını belirtiyor. Binlerce asker dedesinin adını taşıyan meydanda yürürken Kim oturduğu podyumdan neşeyle gülümsedi, Güney Kore televizyonları Kim’in görüntülerini ekrana getirdi.

ARTIK YENİ UNVANI VAR
Parti kongresi devam ederken Kim Jong-un’a iktidardaki Kore İşçi Partisi’nin genel sekreteri unvanı verildi ve böylece birçok unvanına yenisi bir yenisi eklendi. Daha önce söz konusu unvan Kim’in babası Kim Jong-il ve büyükbabası Kim İl-sung tarafından parti başkanı olarak kullanılmıştı. Kore İşçi Partisinin en üst düzey yöneticisi olan Kim’e otoritesini güçlendirmek için yeni unvanın verildiği ifade ediliyor.

HİÇ VAKA YOK
Pyongyang yönetimi şimdiye kadar hiçbir resmi koronavirüs vakası bildirmese de, salgının ülke ekonomisine çok ağır bir darbe vurduğu biliniyor. Kuzey Kore, salgının ilk aşamalarında Çin ve Rusya ile sınırlarını kapatmış ve virüse yakalandığından şüphelenilen binlerce kişiyi karantinaya almıştı.

Kuzey Kore geçen yıl koronavirüs salgınının yanı sıra nükleer ve balistik füze geliştirme programları nedeniyle uygulanan uluslararası yaptırımlar ve doğal afetlerle de karşı karşıya kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir