DünyaManşet HaberleriSiyaset

Biden, Rusya ve Çin’e karşı NATO’yu yeniden devreye alıyor

ABD Başkanı Joe Biden, Trump döneminde gözden düşen NATO ilişkilerinin yeniden canlanmasının yanı sıra Rusya ve Çin’e karşı pozisyon alınması konusunda adım atılmasını sağlamaya çalışıyor.

ABD Başkanı Joe Biden, NATO’nun Çin ve Rusya ile ilişkilerde yeni zorluklarla karşı karşıya olduğu konusunda uyardı, ancak NATO zirvesinde Washington’ın müttefiklerine desteğini yenileme sözü verdi.

Biden, zirve öncesinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptığı ortak basın açıklamasında, “Son iki yılda yeni zorluklarla karşı karşıya olduğumuza dair artan bir farkındalık olduğunu düşünüyorum. Çin’in yanı sıra umduğumuzla tutarlı bir şekilde hareket etmeyen Rusya’mız var” dedi.

Stoltenberg ise, “Moskova’ya önemli bir mesaj göndereceğiz: Hâlâ bir aradayız ve Rusya bizi bölemez” diye konuştu.

Rusya ile ilişkilerin Soğuk Savaş’tan bu yana en düşük seviyede olduğuna vurgu yapan Stoltenberg, “Yeni bir soğuk savaşa girmeyeceğiz. Çin düşmanımız ya da rakibimiz değil. Ama müttefik olarak Çin’in yükselişinin güvenliğimize getirdiği zorluklarla birlikte yüzleşmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Çin’in gücünde önemli bir artış gördüklerini dile getiren Stoltenberg, “Nükleer yeteneklere ve gelişmiş silahlara yatırım yapıyor. Çin bizim değerlerimizi paylaşmıyor. Bunu, Çin’in batısındaki Hong Kong’da demokratik protestolara ve Uygurlar gibi azınlıklara zulmetme biçiminde ve nüfusunu izlemek için modern teknolojiyi kullanma biçiminde görüyoruz” şeklinde konuştu.

Rusya ve Çin’in son zamanlarda siyasi ve askeri düzeyde giderek daha fazla işbirliği yaptığını not ettiklerini söyleyen Stoltenberg, “Bu, NATO için yeni bir boyut ve ciddi bir meydan okumadır” dedi.

NATO üyesi ülkeler, ABD Başkanı’nın ittifakları canlandırma arzusuyla Brüksel’deki zirveye katılacak ve Moskova ile Pekin’e birlik ve kararlılık mesajı gönderecek.

NATO’ya üye 30 ülkenin liderleri dün akşam Brüksel’e geldi ve zirvenin başlamasından önce birkaç toplantı yapılması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir