Covid-19Dünya

ABD’den Çin’e Kovid-19 soruşturmasında yaptırım tehdidi

ABD, Çin’in Kovid-19 salgınının kökenlerini araştıran uzmanlarla işbirliği yapmaması durumunda uluslararası izolasyonla karşı karşıya kalabileceği tehdidinde bulundu.

Son dönemde laboratuvar sızıntısı iddiaları ile gündemden düşmeyen Çin’e ABD’den bir uyar daha geldi. ABD Başkanı Joe Biden’in Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Çin’e ‘tehdit’ gibi bir koronavirüs çağrısında bulundu.

Sullivan, Çin’i Kovid19 salgınının kökenlerini araştıran araştırmacılarla işbirliği yapmadığı takdirde uluslararası izolasyonla karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı.

Fox News’e konuşan danışma açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ya sorumlu bir adım atıp izin verecekler ve uzmanlar bunun nereden geldiğini bulmak için asıl işi yapacaklar. İzin vermezlerse uluslararası toplumda tecritle karşı karşıya kalacaklar.”

Sullivan, Biden’ın Çin’i diplomatik baskı altına sokmasının Kovid-19’un arkasındaki gerçeği bulmanın anahtarı olduğunun altını çizdi.

Sullivan, başkanın Avrupa ziyaretinin Çin konusunda fikir birliğine varılmasına yardımcı olduğunu da sözlerine ekledi.

Wall Street Journal (WSJ), geçtiğimiz günlerde ABD hükümetine bağlı bir laboratuvarın Kovid-19 kökeni hakkında hazırladığı gizli rapora ulaşmıştı.

Söz konusu rapor, virüsün Wuhan’daki bir Çin laboratuvarından sızdığını iddia eden hipotezin makul olduğu ve daha fazla araştırılmayı hak ettiği sonucuna varmıştı.

WSJ, daha önce Wuhan Viroloji Enstitüsü’ndeki üç araştırmacının Kasım 2019’da yani koronavirüs salgınından önce bilinmeyen bir hastalıkla hastaneye kaldırıldığına dair bir rapor da dahil olmak üzere bir dizi belge yayınlamıştı. Bunun üzerine ABD Başkanı Joe Biden bu iddiaların araştırılması emrini vermişti.

Eski Başkan Trump ise görev süresi boyunca pek çok defa Çin’i suçlamış, Çin’in tazminat ödemesi gerektiğini iddia etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir