Manşet Haberleri

72 saat içinde bildirmeyene cezası var!

Son zamanlarda dünyada birçok şirket siber saldırıya maruz kalıyor. Geçtiğimiz günlerde MC Donald’s’tan EA’ya, JBS’ye kadar birçok dünya devi kullanıcılarını rahatlatan açıklamalarda bulunmasına rağmen tedirginlik büyüyor. Kişilerin ve kurumların siber saldırılardan korunmak ve sonrasında yapması gerekenlerle ilgili uzmanlar önemli uyarılarda bulundu.

Son günlerde dev JBS’den Mc Donald’s’a birçok dünya devi siber saldırıya maruz kaldı. Bu siber saldırılar akıllara hem firmalar hem de kişilerin siber saldırılardan nasıl korunabiliriz sorusunu akıllara getirdi.

Siber saldırılardan korunmak önemli olsa da siber saldırıya uğradıktan sonra da yapılması gereken çok önemli detaylar yer alıyor.

EVDE FİLM İZLERKEN BİLE BAŞINIZA GELEBİLİR

DPC Kişisel Veri Güvenliği ve Danışmanlık Hizmetleri Sefa Karcıoğlu siber saldırılardan korunmanın en önemli kuralının farkındalık olduğunun altını çizdi ve “İster bireysel kullanım olsun isterse küçük bir işletme, internete bağlanan her cihazın, saldırıya açık olduğunu bilinmesi gerekiyor. Siber zorbalar, yazılım ve donanım alt yapısına milyonlarca lira harcamış şirkete saldırabileceği gibi, rastgele saldırılar ile küçük işletmelere ve evde sadece oyun oynamak veya film izlemek için kullanılan bilgisayara da saldırabilir. Siber zorbalar için fidyenin azı çoğu yoktur. İnternete bağlanan her cihaz onların hedefindedir. Bu nedenle, hem bireysel kullanıcılar hem de küçük işletmeler, “bize kim neden saldırısın?” şeklinde düşünmemelidir. İşletmeler belli aralıklarla, bilgisayar kullanan tüm personeline siber saldırılar hakkında eğitim vermelidir” ifadesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir